Scoala RogozLocalitatea RogozEtnografieCultura
Primele forme de învăţământ au fost constituite din învăţământul confesional (1865), iar din 1915 s-a organizat în sistemul şcolar de stat.
Incepând cu 1956 s-a trecut la sistemul şcolar de 7 ani, iar din 1965 devine Scoala cu Clasele I-VIII Rogoz, având în medie anual 215 elevi,
acesteia fiindu-i arondate şi grădiniţa cu program normal Rogoz. Cele două unităţi sunt amplasate în partea de sud a localităţii.
Distanţa parcursă de elevi de acasă la şcoală este cuprinsă intre 0,5-2 km,
fiind şcolarizaţi şi copii de naţionalitate română din localitatea Dămăcuşeni.

Scoala cu Clasele I-VIII Rogoz

Rogoz, jud. Maramures
Ţinte strategice ale invatamantului local:
- Formarea şi motivarea adecvată a resurselor umane implicate în educarea elevilor; (T.S.1)
- Dezvoltarea managementului participativ; (T.S.2)
- Crearea unui mediu educaţional capabil să dezvolte abilităţi practice ale elevilor, şi să transforme elevii în agenţii propriei lor formări şi dezvoltări; (T.S.3)
- Continuarea dezvoltării bazei tehnico materiale şi a modernizării şcolii; (T.S.4)
Au fost realizate următoarele obiective:
- amenajarea cabinetului de informatică;
- amenajare grupuri sanitare de incintă (grădiniţă şi şcoală);
- aducţiunea de apă de la reţeaua oraşului;
- canalizare cu fose septice.
În şcoală s-au derulat sau sunt în curs de derulare, următoarele parteneriate si programe:
- Proiectul "Economia bazata pe Cunoastere"
- Programul "E-vacanta" editiile 2006 si 2007
- "Ecouri ostrene" in parteneriat cu Scoala Generala Ostra - Suceava
- Programul "Reabilitarea unitatilor de invatamant din mediul rural"
- Twinning – înfrăţire instituţională

Scoala Rogoz, jud. Maramures - Tara Lapusului  Scoala Rogoz, jud. Maramures - Tara Lapusului  Scoala Rogoz, jud. Maramures - Tara Lapusului  Scoala Rogoz, jud. Maramures - Tara Lapusului  Scoala Rogoz, jud. Maramures - Tara Lapusului  Scoala Rogoz, jud. Maramures - Tara Lapusului  Scoala Rogoz, jud. Maramures - Tara Lapusului