Scoala OstraLocalitatea OstraEtnografieCultura
Prima şcoală din Ostra a fost construită în anul 1884, în care funcţionau două clase, una în limba română şi una în limba germană.
În 1912-1913 s-a construit un nou corp de şcoală care funcţionează şi astăzi iar în anul 1974 a fost inaugurat actualul corp al şcolii noi.
Grădiniţa are un corp separat în care se desfăşoară activitatea didactică încă din anul 1977.
Actualmente sunt înscrişi un număr de 160 preşcolari şi 405 elevi la clasele I-VIII.
Procesul instructiv-educativ se desfăşoară sub îndrumarea a 26 cadre didactice.

Scoala cu Clasele I-VIII Ostra

Ostra, jud. Suceava

Şcoala dispune de 16 săli de clasă cu mobilier modern, laboratoare, cabinet de informatică (internet), bibliotecă, teren de sport, mijloace media, centrală proprie, etc.
Şcoala noastră asigură tuturor elevilor o educaţie de calitate, în raport cu nevoile acestora, asigură un mediu adecvat formării de capacităţi, deprinderi şi competenţe necesare integrării viitoare, într-o societate în plină schimbare şi modernizare.

Prin profesionalism şi dăruire, corpul didactic contribuie la dezvoltarea personală a elevilor astfel încât fiecare să-şi clădească propria identitate intelectuală, morală, estetică, să-şi formeze atitudini pozitive faţă de adevăratele valori, faţă de muncă.

În şcoală s-au derulat sau sunt în curs de derulare, următoarele proiecte :
- "Eco-turism" | finanţat de Banca Mondială;
- "Flori de colţ" | proiect de granturi finanţat de MECT;
- "Ecouri ostrene" | proiect de parteneriat finanţat de Centrul Educaţia 2000+;

- Economia Bazată pe Cunoaştere | program iniţiat de Guvernul României împreună cu Banca Mondială şi coordonat de Ministerul Comunicaţiilor şi Tehnologia Informaţiei.

Scoala Ostra, jud. Suceava - BUCOVINA  Scoala Ostra, jud. Suceava - BUCOVINA  Scoala Ostra, jud. Suceava - BUCOVINA  Scoala Ostra, jud. Suceava - BUCOVINA  Scoala Ostra, jud. Suceava - BUCOVINA  Scoala Ostra, jud. Suceava - BUCOVINA  Scoala Ostra, jud. Suceava - BUCOVINA